A Békési Városvédő és Szépítő Egyesület 2021. július 4-én tartotta megemlékezését a pozsonyi csata kapcsán.
Serfecz Dávid városvédő elnök megnyitó beszédében ismertette, “hogy a pozsonyi csata történelmünk egyik méltatlanul elfeledett csatája. Nem őrizte meg jelentőségéhez mérten méltóképpen a magyar történelmi emlékezet, pedig mind méreténél, mind pedig jelentőségénél fogva a magyar történelem egyik legkiemelkedőbb eseménye, legnagyobb diadala volt.”
A három napig tartó pozsonyi csata 907. július 4-én kezdődött, ahol a magyar és bajor seregek csaptak össze, a csata a magyarok elsöprő győzelmével zárult, ezt követő mintegy 120 évig nem lépett ellenséges haderő magyar felségterületre.
A megemlékezést színesítette szavalatával Szeverényi Barnabás és a Belencéres Néptáncegyüttes két szólistája Lipcsei Katinka és Barkász Márton, akik gömöri táncokat mutattak be.
Az avatóbeszédet Dr. Szuromi Pál a KÉSZ békési csoportja, valamint a Békési Városvédő és Szépítő Egyesület tagja tartotta. Avatóbeszédében kiemelte, hogy “Sorsdöntő, győztes csatáinkra különösen illik fölemelt fejjel emlékeznünk! Ma egy majdnem elfeledett csatáról, a 907. július 4-én és 5-én lezajlott pozsonyi csatáról jöttünk megemlékezni, és annak emléktábláját felavatni. – Ez volt az a győztes csatánk, amellyel tulajdonképpen befejeződött a Honfoglalás, s amely után idegen erő, hatalom 123 évig nem támadt hazánkra.”
Köszönetet mondunk a Szent Lázár Alapítványnak, a Szuromi és Balla családnak, valamint Minya Gábornak a kivitelezésben nyújtott segítségükért.
Köszönetet mondunk Hégely Lászlónak, Szeverényi Barnabásnak és a Belencéres Néptáncegyüttes képviselőinek, valamint a Kecskeméti Gábor Kulturális Központnak, és mindenkinek, aki támogatta és segítette a megvalósítást.
Fotó: Gazsó János