A Békési Városvédő és Szépítő Egyesület 2020. október 6-án tartotta megemlékezését az aradi vértanúk tiszteletére. Évtizedek óta két helyszínhez köthető a városvédő egyesület október 6-i megemlékezése, azonban a járvány miatti elővigyázatosság okán idén nem utazott delegáció Aradra. A megemlékezés Békésen a Forradalmi Emlékmű előtt került megrendezésre.
“Hősök lettek, pedig a legtöbben egyszerű földművesek voltak, akik mégis harcba szálltak, idegenbe mentek. Sokan először lépve túl falujuk vagy megyéjük határát, mert hívta őket a haza, hívta őket Kossuth, szólította a szívük.” - hangzott el Serfecz Dávid elnök felvezetésében.
A megemlékező beszédet Deákné Domonkos Julianna kulturális tanácsnok tartotta, aki az aradi 13 vértanú mellett kiemelte Ormai Norbert, Kazinczy Lajos, Ludwig Hauk, és Lenkey János vértanúságát és a szabadságharcban betöltött szerepét. “Az aradi 13 erőt, becsületet és hűséget tanít a mai magyaroknak. Tanuljunk történelmünk nagy alakjaitól, és a széttöredezett magyar valóságban addig nyújtsuk egymás felé a kezünket, míg átér ideológiai és gazdasági törésvonalak szakadéka felett.” - hangzott el megemlékezésében.
Október 6. nekünk békésieknek az oroszok bejövetetlét is jelenti. Polgári áldozatokat hagytak maguk után 1944-ben, előttük is tisztelgünk ezen a napon. A halotti anyakönyvek bejegyzései szerint elhunyt e napon az orosz fegyverek által:
- Békési Sándor, kisbirtokos, aki 53 évet élt
- Erdei János, földműves-napszámos, aki 43 évet élt
- Szabó Sándor, földműves-napszámos, aki 64 éves volt
- a 23 éves Törőcsik István, honvéd,
- Tyukodi István, ibrányi temetőcsősz, aki 44 évet élt
- Szűcs Sándor, szabósegéd, aki 30 évet élt
- és a 24 esztendős Zibrinyi Ferenc, gépkocsivezető.
A megemlékezést követően a megjelentek mécsest gyújtottak a vértanúk, az 1848/49-es forradalom és szabaságharc valamint az 1944-es szovjet betörés békési áldozatainak tiszteletére.
Fotó: Gazsó János