Városháza
Petőfi Sándor u. 2.
A városháza Békés központjában található, a Petőfi Sándor u. 2. szám alatt. A jelenlegi palota helyén földszintes községháza állott, mely az 1700-as évek legvégétől töltötte be a hivatali funkciót. Az épületet az új megépítése előtt bontották el annak rossz állapota miatt.
Az elöljáróság 1904-ben bízott meg egy gyulai vállalkozót új egyemeletes városháza megépítésével. Az építkezés minden mozzanatát naplóban vezették. Az építési napló szerint az építkezést a pince kialakításával kezdték meg 1904. április 12-én. Az új városháza közel egy esztendő alatt készült el eklektikus stílusban, az 1904-es évszám jól látható az épület két kupolájának díszítésében is.
A kivitelező ezt írja 1904. december 23-án az építési naplóban: „ A mai napon az erkély betonozásán kívül – a fagyok beállta miatt – az épületet kitakarítva, használtara átadom”. A tetőszerkezet kialakításához szükséges faanyagot Erdélyből úsztatták le a Körösökön, a téglaanyag jelentős hányada a Jantyik téglagyárból származik.
A főépület 1905-ben nyitotta meg kapuit. Az 1920-as években az épületet udvar felé bővülő mellékszárnnyal toldották meg. A régi községházát elbontották ugyan, de melléképületei fennmaradtak és napjainkban is a hivatalhoz tartozik. A városházát többször átalakították megépülése óta, azonban mindkét szint műkő padlózata eredeti formájában maradt meg.
Békés az 1848-49-es forradalom és szabadságharcot követően rendezett tanácsú város lett és megválasztotta első polgármesterét Asztalos István személyében.
A főépület szoborfülkéjében 1998 óta Irányi Dániel mellszobra, mellette emléktáblája látható. Az 1848-/49-es szabadságharcról, annak centenáriumáról, és az 1919-ben felállított direktóriumról is emléktábla található az épületen. Legutóbb 2000-ben helyeztek el márványtáblát a homlokzaton a Millennium emlékére.
Forrás:
Békési Újság XIX. évf. (2011) 16. sz.
Békés Megye Hírlap LX. évf. (2005) 25. sz.
Békési Újság Kalendárium 2012. Családért Alapítvány. Békés, 2011.